Dom bez pozwolenia – najczęściej zadawane pytania

Wiemy, że budowa wymarzonego domu może rodzić wiele pytań. Te najczęściej zadawane zebraliśmy poniżej. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, skontaktuj się z nami.

sekcja #01

Działka

Nasze domy można postawić na działce o powierzchni min. 500 m2. Działka powinna mieć dojazd umożliwiający wjazd pojazdu ciężarowego z obciążeniem.

Działka nie musi:

  • być objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego
  • mieć zapewnionej możliwości przyłączenia uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej i ciepłowniczej (§26 ust. 5 Rozporządzenia w sprawie warunków). Natomiast z perspektywy codziennego użytkowania lepiej, żeby takie możliwości miała 🙂

Tak. Dla gleb pochodzenia mineralnego klas IV-VI,  nie jest wymagana decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej. Dla innych gleb uzyskanie takiej decyzji jest konieczne.

Natomiast, jeśli jesteś rolnikiem i budujesz Fjordom na potrzeby działalności rolniczej, wówczas możesz postawić dom na terenie każdej działki rolnej bez konieczności jej odrolnienia.

Klasę gleb możesz sprawdzić na stronie www.geoportal.gov.pl.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, co dokładnie zostało określone w MPZP. W tym celu najlepiej złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu, a w otrzymanej odpowiedzi zwrócić uwagę czy:

  • są określone cechy, jakie powinien mieć budynek np. wysokość, kąt nachylenia czy rodzaj pokrycia dachu
  • na działce można postawić budynek rekreacji indywidualnej 

Wówczas trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Nie możemy przeprowadzić budowy domu Fjordom na zgłoszenie.

Nie, działka nie musi być uzbrojona. Jednak dla codziennego komfortu użytkowania domu warto, aby miała takie przyłącza. 

Jeśli jednak z przyczyn niezależnych nie można tego zrobić, warto zastanowić się nad rozwiązaniami alternatywami np. instalując fotowoltaikę, wykopując studnię czy nawet stosując ekologiczną oczyszczalnie ścieków.

Uzbrojenie terenu można sprawdzić na www.geoportal.gov.pl. Możliwość podłączenia do sieci należy skonsultować z lokalnym dostawcą

sekcja #02

Projekt domu

Tak. Na życzenie klienta możemy dokonać pewnych korekt w projekcie. Zmiany wiążą się z nową wyceną.

Jasne, możemy zmienić projekt i powiększyć budowę o taras. Zmiany będą wiązać się z nową wyceną.

Oczywiście, nasi architekci zadbali o takie rozwiązanie.

Mamy różne opcje. Klimatyzacja, tzw. „koza”, grzejniki elektryczne.

Z wysokiej jakości aluminium i pakiet szybowy (jaki wybierze klient).

Stawiamy na najwyższej jakości materiały, które są certyfikowane. Szczegóły znajdziesz w karcie produktu.

Tak, jest taka możliwość. Nasz pokazowy dom jest w województwie Dolnośląskim.
Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szczegółowe informacje.

sekcja #03

Zgłoszenie budowy

Pomożemy Ci zgłosić wszelkie formalności w urzędzie. Wybierz projekt na naszej stronie. Podpisz z nami umowę i tyle 🙂 

Na odrzucenie wniosku urząd ma 21 dni. Jeśli w tym czasie nie otrzymasz żadnego powiadomienia z urzędu będzie to oznaczać tzw. milczącą zgodę. Czyli w praktyce możemy zaczynać prace budowlane. Oczywiście, jeśli chcesz upewnić się co do decyzji, możesz potwierdzić status z urzędem np. dzwoniąc do niego.

Wg prawa przy budowie domu Fjordom można, ale nie ma obowiązku ustanawiania kierownika budowy czy korzystanie z usług geodety. 

Natomiast, jeśli nad pracami nie będzie czuwał miejscowy kierownik budowy, wówczas jego obowiązki przejmuje inwestor, czyli będzie musiał np. postawić tablicę informacyjną na terenie budowy czy sporządzić geodezyjną inwentaryzację powykonawczą (art. 43 ust. 1 pkt 2) Prawa budowlanego).

sekcja #04

Budowa

Pracę nad Twoim domem Fjordom zaczniemy realizować po podpisaniu umowy i wpłacie zaliczki.

Samo postawienie konstrukcji domu z prefabrykowanych elementów to ok. 3-4 dni. Myślimy tu o montażu prefabrykowanych ścian, dachu, podłogi nad gruntem i antresoli. 

Oczywiście, jeśli masz doświadczenie budowlane z pewnością możesz wybrać opcję „budżetową” i wykonać montaż instalacji we własnym zakresie.

Transport elementów domu odbywa się za pomocą pojazdów ciężarowych, dlatego dojazd do działki musi to umożliwiać. Każdorazowo przed podpisaniem umowy dokonujemy wizji lokalnej, więc o ten aspekt przynajmniej teraz nie musisz się martwić.

Tak. Dojazd musi być przygotowany przed montażem konstrukcji. Po dokonaniu wizji lokalnej na pewno zasugerujemy odpowiednie rozwiązanie.

Tak, prace dot. przygotowania fundamentów są po naszej stronie. Fundamenty są wykonywane w jednej w dwóch technologiach: płyta fundamentowa lub ławy fundamentowe na gruncie. Rodzaj technologii dobieramy zgodnie z możliwościami gruntu oraz preferencjami klienta

Wszystko zależy od szybkości schnięcia fundamentów. Teoretycznie jest to ok. 14 dni od wylania betonu.

Realny czas samej budowy domu Fjordom to ok. 2 miesiące.
Podany czas zakłada, że wszelkie formalności (urząd, umowa i wpłata zaliczki) są już załatwione, firma Fjordom realizuje cały projekt i w międzyczasie nie wystąpią zdarzenia o tzw. sile wyższej.

sekcja #05

Cena

Cena zależy od zakresu prac, który nasza ekipa będzie wykonywać. Możemy wykonać cały projekt od A do Z lub podzielić się zakresem prac.
Wersja minimum, jeśli chodzi o zakres naszych prac to:

  • Ty wybierasz i akceptujesz dostępny projekt domu Fjordom (bez nanoszenia w nim jakichkolwiek zmian)
  • My wykonujemy fundamenty, dostarczamy i montujemy prefabrykowane ściany i dach, podłogę nad gruntem (opcjonalnie), antresolę oraz stolarkę okienną.

Nie. Koszt jest wyliczany indywidualnie, po wykonaniu wizji lokalnej.  

Jest taka możliwość, równocześnie radzimy skonsultować zakup na firmę z księgową lub doradcą podatkowym. Obowiązuje 8% VAT.

Masz pytania?

Chętnie przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Wybierz domek dla siebie